Maharal - Tajemství talismanu/postavy

4. března 2007 v 13:39 | Efranielle |  FiLm

O filmu
Je 22. srpen 1609, den úmrtí rabína Jehudy Löwa ben Becalela. Dva významní muži té doby, Johann Kepler a předseda židovské obce - dajan Jicchak Kohen pospíchají křivolakými uličkami k rabínově smrtelné posteli. Tam se dozvídají, že rabín dostal za úkol najít skrýš pro poklad podivínského a podezíravého císaře Rudolfa II. Při té příležitosti rabín také ukryl své velké duchovní poselství. Každý z mužů dostane od umírajícího polovinu talismanu, který je nezbytný pro každého, kdo by se někdy chtěl dostat k pokladu. Než stačí rabín prozradit, jaká je "jeho" duchovní část pokladu - zda je to Golem, kámen mudrců či elixír mládí, vydechne naposledy.

Ocitáme se v ponuré zimní Praze roku 1941. Major Abel Rosenberg zachraňuje před gestapem vzácnou knihu Via Lucis (Cesta světla). Po krátkém pronásledování, úniku přes dvorky domů a několika výstřelech se postřelený muž uniká pronásledovatelům. Podaří se mu ještě dojít do domu, kde bydlí jeho známí. Nejsou však doma. Rosenberg předá knihu jejich malé neteři Ester. Stačí jí ještě prozradit, že se jedná o velice vzácnou knihu, která je klíčem k velkému tajemství a že ji nacisté hledají od začátku války. Potom umírá.

Současnost. Při rekonstrukci starého pražského domu, kde Ester s rodiči bydlela a potom s nimi putovala do koncentračního tábora, najde stavbyvedoucí vzácnou knihu, která až dosud byla v zazděné skrýši, a prodá ji do antikvariátu. Tam ji objeví vysokoškolská asistentka Kristina se svou dvanáctiletou neteří Alenou. Z vyprávění a z některých historických pramenů zná její nesmírnou hodnotu. Než však tajemnou knihu stačí koupit, starý antikvář je nalezen mrtvý a kniha zmizí.

Případu se ujímá policie, detektiv Sedláček a policejní expert na historii, Kristinin spolužák z fakulty a dávný ctitel dr. Knapp. Seznamujeme se také se dvěma muži, kteří chtějí tajemství rabínova odkazu přijít na kloub a poklad získat. Jeho to Kristinin slovenský kolega, historik Martin Šimko, zároveň dobrodruh a hledač pokladů.

Do hry vstupuje také charismatický bonviván a další hledač pokladů, Čechoameričan Aaron Cohen. Zatímco Martin ze začátku pátrá na vlastní pěst, Cohen se od začátku pokouší spojit s Kristinou, o níž může a nemusí vědět, že je majitelkou druhé části talismanu. Do hledání Cohen zapojuje i svého dvanáctiletého vnuka Davida.

Krátce po smrti antikváře dojde na jindy poklidném zámku ke zvláštní loupeži. Je ukradena jediná věc: poměrně bezcenná rytina, která znázorňuje okamžik, kdy rabín Löw na smrtelné posteli zasvěcuje oba muže do svého tajemství. Říká se, že obraz slouží rovněž jako určité vodítko ke způsobu nalezení Rudolfova pokladu.

Začíná horečné pátrání po pokladu. Jdou po něm oba zkušení, tak trochu tajemní hledači, najít ho chce i dvojice našich dětí společně s jejich novým malým kamarádem Ondrou a samozřejmě také policie, která vyšetřuje antikvářovu podivnou smrt a loupež na zámku.

Po sérii malých i větších dobrodružství, falešných stop a luštění historických odkazů, kdy především děti dokazují, že mohou být dospělým zkušenými protihráči, mají hrdinové tohoto příběhu v rukou všechny stopy, které později povedou k pokladu.

Teď už nezbývá než najít samotný poklad. Zatímco na Prahu se valí povodeň, všichni zainteresovaní ve opuštěném centru Prahy podnikají poslední kroky k nalezení pokladu. Na půdě Staronové synagogy instalují zařízení, které kdysi rabín Löw důmyslně sestavil. To zařízení jim ukáže na nedaleké místo u zdi židovského hřbitova. Tam by měl podle všeho být zakopaný Rudolfův poklad. Ve chvíli, kdy si už všichni myslí, že jsou u cíle, demaskuje se dr. Knapp, který, jak si naši hrdinové společně s divákem zpětně uvědomují, byl tím tajemným zlosynem v pozadí.

Jenomže nad pokladem, kterým se ukáže být kámen mudrců, naštěstí bdí tajemná síla, což je rabínův golem. A tak Knappa v podzemních prostorách spláchne povodeň, zatímco ostatní se zachraňují. Pod přívaly vody zmizí bohužel i kámen mudrců…

Skončilo jedno velké dobrodružství a všichni jsou trochu smutní, že je po všem. Martin s Kristinou mají aspoň úplně jinou náplast, protože se do sebe zamilovali. Spřátelil se i David s Alenou a malý Ondra, s nimiž už pan Cohen plánuje další dobrodružství. Děti však vůbec netuší, že v okamžiku, kdy nechtě uvedli do života Golema, stal se teď jejich mocným spojencem.

O obsazení
David

Cohenův vnuk. Společně s rodiči se přestěhovali po revoluci k dědovi do Arizony (umí Česky i Anglicky). Tyto prázdniny ho Cohen vzal na dobrodružnou výpravu do Afriky, ale okolnosti je oba přivedou do Prahy.

Alena

Sestra Kristiny. Jejich rodiče pracují přes prázdniny v cizině (maurské archeologické vykopávky), takže dívka musí trávit prázdniny u své starší sestry v Praze.

Ondra

Rošťák, syn správce školy, který se připojí k větším dětem.

Kristina

Doktorka filozofie, krátce po vysoké škole pracuje na katedře historie jako odborná asistentka. Pochází z Liberce, v Praze bydlí v pronajatém bytě a je zapálená vědkyně. O prázdninách si přivydělává přednášením na Univerzitě třetího věku. Kariéře dává přednost před svým osobním životem.

Aaron Cohen

Čechoameričan, z republiky emigroval s rodiči v roce 1948. Bohatý blahobytný muž, který si blížící se stáří zpestřuje vyhledáváním dobrodružství - typický lovec pokladů.

Martin Šimko

Slovenský historik z dobré rodiny, studoval v Praze a patří k největším kapacitám ve svém oboru v Evropě. Sportovec, sympaťák, ale vidina získání tajemného odkazu předků mu také nedá spát.

Knapp

O málo starší spolužák Kristiny z fakulty. Po vysoká škole dostal nabídku od Policie ČR, kde dnes pracuje. Jeho specializací jsou historicky cenné předměty. Mezi ním a Kristinou během studií byl jistý vztah (neprozradíme však kdo s kým se rozešel).

Sedáček

Starý kriminalistický praktik, kterému nemá kdo co povídat o nějakých pokladech.

SMS.CZ Alena a David


Cohen a Kristina
SMS.CZ
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Angellie(Efranielle) Angellie(Efranielle) | Web | 4. března 2007 v 17:10 | Reagovat

No řekněte sami, není ten David sladkej?

2 Nela Nela | 28. července 2007 v 1:37 | Reagovat

njn

3 maggi maggi | 19. prosince 2010 v 18:42 | Reagovat

superrrrrrrrrrrrr

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama